درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبي
 

کدامیک را بخریم و کدامیک را خریداری نکنیم


POWER

نخریم - پاور Silent
این Power یکی از بی کیفیت ترین پاورهای موجود در بازار کشور است و مقاومت پایینی در مقابل نوسانات برق دارد. Board این پاور فاقد لایه محافظ می باشد (همان لایه سبز و یا آبی و ... روی که روی تمام بردهای الکترونیکی از جمله مادربرد و کارت گرافیک و ... قرار دارد) . این لایه رنگی ، مدارات را از میدان های مغناطیسی و دیگر عوامل خارجی از جمله صدمات فیزیکی محافظت می کند

بخریم - پاور Silver Stone
از مزایای این پاور تنها به این نکته اشاره می کنم که در مقابل نوسانات برق بسیار مقاوم است به طوری که اگر سیستم در حالت Load کامل (کار سنگین) نباشد و کسری از ثانیه برق قطع شده و دوباره وصل شود سیستم Restart نمی شود

بخریم - پاور Cooler master
محصولات این شرکت در رده حرفه ای قرار می گیرند و اکثرا قیمت بالایی دارند (100 تا 300 هزار تومان) . البته این شرکت پاورهای ارزانتری هم دارد که برای رده متوسط بازار عرضه شده اند و قیمتی در حدود 60 هزار تومان دارند.
----------------------------------------------------------------------------------------------
:: موضوعات مرتبط: سخت افزار

AMD به عنوان يكي از پيشرفته‌ترين سازنده‌هاي پردازنده اعلا‌م‌كرد ، تراشه‌هاي اين شركت از خصيصه‌اي برخوردار‌است كه مي‌توانند ايمني سيستمهايي كه از سيستم عامل Windows xp استفاده مي‌كنند در برابر ويروس‌ها افزايش دهند.

اين نوآوري در تراشه‌هاي AMD كه خود آن را EVP ناميده‌است با نسخه جديد Windows xp كه اخيراً ارائه‌شده است كار مي كند.:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
رضا صادقي
ارديبهشت ماه 85 شماره 22

اشاره :
آيا تا بحال يك كامپيوتر را از ابتدا تا انتها مونتاژ كرده‌ايد؟ آيا تا به حال پيش آمده كه هارد سيستم را باز و يا به آن يك رايتر اضافه كنيد؟


شايد بيشتر کاربران ، توانايي نصب يك قطعه را داشته باشند اما اينكه مراحل نصب و مونتاژ كامل يك سيستم به چه ترتيب است و هر قطعه چگونه بايد نصب و راه اندازي شوند، مقوله‌اي ديگر است،
به همين دليل و طبق درخواست عده‌اي از خوانندگان  مبني بر آموزش مونتاژ كامپيوتر بر آن شديم تا مراحل مونتاژ را بصورت جزء به جزء اما به زبان ساده آموزش دهيم. اميدواريم اين مقاله براي افرادي كه مشكلاتي پيرامون مونتاژ دارند كارآمد و مشكل گشا باشد.


مراحل مونتاژ و نصب

توجه کنيدكه مونتاژ كامپيوتر ، كاري است كه حتما بايد با دقت انجام شود و پيشنهاد مي‌كنيم براي مونتاژ فقط به اين نوشته اكتفا نكنيد و حتما آن را در حضور يك كارشناس و متخصص انجام دهيد.
يك سيستم ، متشكل از قطعاتي چون كيس ( Case ) ، مادربرد ( Motherboard ) ، پردازنده ( CPU ) ، رم ، كارت گرافيك ، مودم ، فلاپي درايو ( FDD ) ، هارد ديسك
( HDD ) و CD Drive مي باشد كه بنا به نياز ، قطعات ديگري نيز قابل نصب بر روي آن مي باشد.در اين مقاله سعي كرده‌ايم كه مراحل نصب تجهيزات داخلي يک سيستم را تا جايي كه امكان داشته تفكيك و توضيح دهيم . مراحل نصب را از كيس و منبع تغذيه شروع مي كنيم :

کيس (Case)
همانطور كه مي‌دانيد تمام قطعات داخل جعبه‌اي به نام كيس قرار گرفته مي‌شوند .يك كيس از دو بخش تشكيل شده است :
بدنه يا همان کيس و منبع تغذيه( Power Supply ). كيس ها شكل‌هاي مختلفي دارند كه اكثراً طبق سليقه مصرف كننده انتخاب مي‌شود اما منبع تغذيه يا همان قلب تپنده سيستم ، چيزي نيست كه سليقه اي باشد.پس در انتخاب كيس كه اغلب با يك منبع تغذيه ارائه مي‌شود دقت لازم را داشته باشيد.
كيسي را انتخاب كنيد كه داراي يك منبع تغذيه خوب و استاندارد باشد و يا در صورتي كه از ظاهر يك كيس خوشتان آمد آن را بدون منبع تغذيه تهيه و سپس براي آن  يك منبع تغذيه مناسب خريداري كنيد.(جهت اطلاعات بيشتر در خصوص منبع تغذيه به شماره 14 ماهنامه مراجعه نماييد).براي نصب قطعات داخل كيس ، هر دو در آن را ، باز كنيد.در داخل كيس ، يك کابل برق ، بسته‌اي شامل پيچ ، واشر، Spacer ديده مي‌شود( شكل 1 ) . از آنها جهت بستن قطعات به بدنه استفاده مي‌گردد.

شكل 1


مادربرد ( Motherboard )
مادربرد يا تخته مدار مادر ، قطعه‌اي است كه اكثر قطعات بر روي آن نصب مي‌شود.مادربرد ، برد اصلي دستگاه است كه مدل هاي مختلفي دارد اما از نظر نصب بر روي سيني كيس ، همه مادربردها يكسان هستند.
بر روي مادربرد قطعاتي چون CPU ، رم ، كارت گرافيك ، مودم ، كابل منبع تغذيه ، كابل هاي هارد ، فلاپي ، رايتر ، USB و... نصب مي‌شود كه  به همه اين موارد در بخش بعدي اشاره خواهد شد.

پردازنده ( CPU  )
CPU يا به عبارتي مركز كنترل و پردازش ، بر روي مادربرد نصب مي‌شود.محل نصب CPU بر روي مادربرد ، Zif Socket ، نام دارد که جاي آن كاملا مشخص است.CPU ها اغلب داري پايه هايي هستند كه داخل سوراخ‌هاي سوكت قرار مي‌گيرد.

نكته : البته شرکت اينتل پردازنده‌هاي جديدي از نوع سوكت LGA 775 توليد كرده است كه پايه ندارد و در عوض سوكتي كه بر روي مادربرد قرار دارد داراي پايه‌هايي است كه اتصال سوكت با CPU را بر قرار مي‌كند.

با توجه به اينكه CPU ، داراي پايه‌هاي بسيار ظريفي است ، نصب آن بايد با دقت انجام شود. درصورتيكه نصب CPU به درستي انجام گيرد براي پايه‌ها مشكلي پيش نمي آيد.همانگونه كه در شكل 2 مشاهده مي كنيد، بر روي مادربرد سوكت سفيد رنگ و مربع شكلي وجود دارد كه داراي سوراخ هاي بسيار ريزي مي باشد. اين سوكت ، محل نصب CPU مي باشد.
ابتدا اهرم كنار سوكت ( شكل 3) را به آرامي بالا کشيده و تا انتها بالا بياوريد. به علامت مثلثي كه در گوشه سمت راست و بالاي اين سوكت قرار دارد توجه داشته باشيد. به CPU نگاه كنيد. همانطور كه در شكل 4 مشاهده مي شود در گوشه كناري CPU ، علامت مثلث كوچكي قرار دارد. اين علامت نشانگر منطبق شدن  اين قسمت بر قسمتي از سوكت مادربرد كه داراي اين علامت است ، مي باشد.
CPU را طوري بر روي سوكت بنشانيد كه علامت هاي مثلث موجود بر روي هر دو قسمت با هم منطبق شود اگر كار نصب CPU را به درستي انجام دهيد براحتي بايد بر روي سوكت چفت مي شود.
توجه داشته باشيد در زمان نصب CPU اهرم سوكت مادربرد حتماً به سمت بالا يا باز باشد در صورتيكه CPU را به درستي جا نزنيد به خاطر منطبق نبودن پايه ها و سوكت به هيچ عنوان بر روي سوكت چفت نمي‌شود اگر به اين مشكل برخورديد بر روي CPU فشار نياوريد چون باعث شكستن پايه‌ها شده و عملاً CPU از بين خواهد رفت.
مورد بعدي كه ممكن است هنگام نصب CPU پيش آيد اين است كه CPU در جاي خود نشيند.
توجه داشته باشيد كه پايه CPU حتما بايد دقيقاً بر روي سوراخ هاي سوكت منطبق شوند. اين امكان وجود دارد كه تعدادي از پايه هاي CPU كج شده باشد، صاف كردن پايه ها دقت بسيار بالايي مي خواهد. حتي المقدور از لمس پايه‌ها توسط دست خودداري كنيد اينكار هم باعث كج شدن پايه ها مي‌شود و هم الكتريسيته ساكن موجود در بدن باعث آسيب ديدگي CPU مي‌گردد. بعد از اطمينان از نصب صحيح CPU بر روي سوكت مطابق شكل 3 ، اهرم نگهدارنده را به سمت پايين فشار دهيد تا بر روي سوكت چفت شود .

شكل 2

شكل 3


فن CPU
تمام پردازنده‌ها به دليل سرعت بالاي پردازش ، حرارت بسيار بالايي توليد مي‌كنند به همين دليل از فن مخصوصي كه همراه CPU عرضه مي‌شود براي خنك كردن آن استفاده مي‌گردد. در اينجا نوبت به نصب فن CPU ،  فرا مي رسد .
بر روي فن ، دو اهرم وجود دارد ( شكل 5)كه باعث چفت شدن آن بر روي CPU مي‌شود.در زمان نصب ، هر دوي اين اهرم ها را به سمت بالا و باز ، قرار دهيد. به شكل 6 توجه كنيد.اين قاب رنگي رنگ محل قرارگيري فن مي باشد.در چهارگوشه اين قاب ، پايه هايي قرار دارد كه باعث چفت شدن پايه هاي فن درون آنها مي‌شود. فن ، داراي پايه هايي است كه بر روي آن خاري تعبيه شده است. زمانيكه فن را مطابق شكل 6 بر روي CPU قرار مي دهيد اين خارها با فشار اندكي بر روي مادربرد چفت مي‌شود.توجه داشته باشيد كه در زمان نصب فن اهرم هاي نگهدارنده به سمت بالا و باز باشد.

شكل 4

شكل 5

شكل 6


فن CPU بايد به راحتي بر روي قاب بنشيند بطوريكه هرچهار عدد پايه فن به قاب نگهدارنده فن بر روي مادربرد چفت شود. بعد از اطمينان از اتصال صحيح فن ، اهرم هاي نگهدارنده به سمت بسته و يا قفل به آرامي فشار دهيد تا فن بر روي CPU چفت شود توجه داشته باشيد كه اينكار نياز به اندكي فشار به اهرم ها دارد اما اگر با وارد كردن فشار به اهرم‌ها ، اهرم‌ها بسته نشد و فن چفت نمي شود حتماً فن به درستي بر روي سوكت قرار نگرفته است ، پس مجدداً كار نصب فن را انجام دهيد تا اهرم ها به راحتي بسته شود.
توجه داشته باشيد كه فن حتما بر رويCPU به صورت كامل منطبق شده است .در صورتيكه فن CPU را به درستي نصب نكرده باشيد به دليل حرارت بالايي که CPU توليد مي‌کند احتمال هنگ كردن و سوختن CPU وجود دارد.
اكنون بعد از اطمينان از نصب صحيح فن ، زمان نصب سوكت برق فن بر روي مادربرد است. به روي مادربرد، كنار محل نصب CPU توجه كنيد.سوكت كوچكي ، مشاهده مي‌شود كه كنار آن عبارت CPU-Fanحك شده است.سوكت فن را به آن وصل كنيد.

رم (RAM)
رم ها نيز مانند بسياري ديگر از قطعات ، بر روي مادربرد نصب مي‌شوند. بر روي مادربرد ، سوكت هايي به نام DIMM مشاهده مي‌شود كه محل نصب رم مي باشد. توجه داشته باشيد كه رم ها نيز براي نصب داراي جهت هستند.
همانطور كه در شكل 7 مشاهده مي‌كنيد در قسمتي از رم ، يك شكاف وجود دارد .بر روي اسلات نيز يك زائده قرارداردكه در هنگام نصب ، اين زائده در شيار رم قرار مي گيرد. اين زائده به گونه اي مي باشد كه اجازه نصب رم از جهت ديگر را نمي دهد. در كنار اين سوكت‌ها ، دو عدد گيره نگهدارنده رم وجود دارد. درصورتيكه رم را بدرستي بر روي سوكت نصب كنيد به آرامي جا رفته و اين گيره ها بسته خواهند شد.

شکل 7نصب مادربرد بر روي كيس
بعد از نصب CPU ، فن و رم بر روي مادربرد ، نوبت نصب مادربرد بر روي سيني كيس مي باشد.سيني کيس قسمتي است که مادربرد بر روي آن پيچ مي‌شود.بر روي مادربرد و سيني كيس ، سوراخ هايي براي پيچ كردن مادربرد قراردارد.
Spacer ها قطعات کوچکي مي‌باشند كه به سيني كيس بسته شده و مادربرد به آنها پيچ مي‌شود. ابتدا Spacer ها ( پلاستيكي و يا فلزي ) را بر روي سيني پيچ كنيد سپس مادربرد را طوري بر روي سيني قرار دهيد كه تمامSpacer  ها دقيقا زير سوراخ هاي مادربرد قرار گيرد.از پيچ ها و واشرها جهت محكم كردن مادربرد بر روي سيني استفاده كنيد. اين كار را به دقت انجام دهيد. از فشار آوردن به مادربرد و يا سوكت هاي آن خودداري كنيد. مادربرد بايد به راحتي جاي خود بنشيند و تمام پيچ ها نيز به درستي بر روي Spacerها منطبق شود. حتما از پيچ هاي مخصوصي كه همراه كيس است جهت بستن مادربرد استفاده کنيد و آنها را زياد سفت نکنيد زيرا ممكن است باعث تاب برداشتن و شکستن مادربرد مي‌شود( شكل 8) .
قبل از بستن مادربرد بر روي سيني ،توجه کنيدكه پورت هاي مادربرد مانند كيبورد، ماوس، پرينتر ،  USBو ....  با پانل پشت كيس منطبق باشد.

شكل 8نكته : اغلب به همراه مادربرد يك پانل فلزي كوچك جهت نصب به پشت كيس وجود دارد كه خروجي هاي مادربرد با آن منطبق است( شكل 9).

شكل 9


کارت گرافيک ( VGA Card )
كارت گرافيك يا همان VGA Card وسيله اي است كه كامپيوتر بوسيله آن تصاوير را به مانيتور انتقال مي دهيد. در حال حاضر كارت هاي گرافيك موجود در بازار از دو نوع AGP و PCI Express مي‌باشند( براي اطلاعات در خصوص كارت هاي گرافيك به شماره هاي 8 و20 رجوع كنيد).
شكل10 نمونه اي از يك كارت گرافيك AGP را نشان مي دهد. به محل اتصال كارت گرافيك در شكل2 توجه كنيد. اين قسمت محل اتصال VGA و اسلات مخصوص آن بر روي مادربرد مي باشد. اين اسلات نيز در گوشه خود داراي اهرم نگهدارنده‌اي مي‌باشد كه بعد از نصب صحيح كارت گرافيك چفت شده و آن را نگه مي دارد. با كمي دقت مي‌توانيد كارت گرافيك را به راحتي جا بزنيد. قبل از اينكه كارت بر روي دستگاه نصب شود ابتدا بايد زائده فلزي پشت كيس برداشته شود ( به شكل 11 توجه نماييد ) تا كارت ها به راحتي درجاي خود قرار گيرند. بعد از نصب كارت را با پيچ به بدنه كيس وصل كنيد. توجه نمائيد كه كارت گرافيك فقط از يك جهت قابل نصب بر روي اسلات است.

شكل10


مودم ( Modem )
مادربرد ها داراي چند اسلات يك شكل ( اغلب به رنگ سفيد ) به نام PCI Slot مي باشند كه كارت‌هاي مختلف اعم از كارت مودم ، كارت كپچر ، كارت TV و مواردي از اين قبيل بر روي آنها نصب مي‌شود.
تمام اسلات هاي PCI كه بر روي مادربرد قرار دارند مانند هم مي‌باشند و مخصوص كارت خاصي نيستند و مي توان يك كارت را بر روي هر كدام از اسلات ها نصب كرد. شكل2 نمونه اي از اسلات‌هاي PCI را نشان مي دهد.

نكته : توجه داشته باشيد كه كارت هاي PCI را نمي توان بر روي اسلات AGP نصب كرد و مسلماً كارت هاي AGP نيز( كه كارت گرافيك مي‌باشند) بر روي اسلات PCI قابل نصب نيستند.

شكل11


قبل از اينكه كارت ها بر روي دستگاه نصب شوند ابتدا بايد زائده فلزي پشت كيس برداشته شود . تا كارت ها به راحتي درجاي خود قرار گيرند.كارت مودم را بر روي يكي از اسلات هاي PCI جا بزنيد. اين كارت نيز همانند كارت گرافيك فقط از يك جهت نصب مي‌شود. بعد از اطمينان از نصب صحيح كارت را به بدنه كيس پيچ كنيد.

CD Drive
از نظر مونتاژ ، نصب درايو هاي CD ، DVD و رايتر مشابه هم مي باشد. با توجه به شكل 12، CD Drive را داخل كيس جا بزنيد بطوريكه درايو از قسمت جلوي كيس مشاهده شود. بعضي از كيس ها داراي پانلي هستند كه درايو در پشت آن قرار مي گيرد بايد قبل از نصب پانل را از كيس جدا كنيد و درايو جا زده و سپس پانل را در جاي خودش قرار دهيد. درايو بگونه اي پشت پانل قرار گيرد كه دكمه Eject پانل با دكمه Eject  درايو بر روي هم قرار گيرد. يكي باشد با كمي دقت اينكار را براحتي انجام دهيد. درايو نصب شده را با پيچ هاي مخصوص ( پيچ هاي دنده ريز ) كه همراه كيس مي باشد از هر دو سمت به بدنه كيس پيچ كنيد.

شكل 12نكته : اگر از دو درايو ( مثلا يكي CD Drive و ديگري رايتر ) استفاده مي كنيد حتما بايد جامپرهاي آنها تنظيم كنيد و يكي را Master ( ترجيحا رايتر را master كنيد ) و ديگري را Slave نماييد. براي اطلاعات بيشتر به شماره  ماهنامه مراجعه كنيد.

 فلاپي درايو ( Floppy Drive )
در اينجا نوبت نصب فلاپي درايو است. فلاپي درايو نيز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار مي گيرد.در صورتيكه كيس داراي قاب مخصوص جهت فلاپي باشد بايد آن را بگونه اي نصب كنيد كه دكمهEject  فلاپي با دكمه Eject كيس روي هم قرار گيرد. فلاپي را با پيچ هاي دنده ريز از هر دو سمت به بدنه كيس پيچ كنيد.

هارد ديسك (Hard Disk )
نصب هارد ، همانند نصبCD Drive  مي باشد.همانطور كه در شكل 12 مشاهده مي كنيد محل نصب هاردديسك در زير فلاپي است .هاردديسك را به گونه اي نصب كنيد كه قسمت برد الكترونيكي آن به سمت پايين باشد.هارد ديسك را با پيچ هاي دنده درشت از هر دو سمت به بدنه كيس پيچ كنيد.

نكته : اگر از دو هارد ديسك استفاده مي كنيد حتما بايد بوسيله جامپر ها ، يكي را Master و ديگري را Slave نماييد. براي اطلاعات بيشتر به ماهنامه شماره  مراجعه كنيد.

اكنون تمام قطعات و وسايل مورد نياز يك كامپيوتر بر روي كيس بسته شده است. حال زمان نصب كابل هاي برق و ديتا و كليدها و چراغ هاي روي كيس است.
نصب کابل هاي منبع تغذيه بر روي مادربرد در شكل 13 ، كابل هاي منبع تغذيه ديده مي‌شوند .اين كابل ها ولتاژ و جريان مورد نياز قطعات و لوازم را از طريق منبع تغذيه تامين مي كنند.اغلب مادربردها داراي 2 سوكت براي تامين ولتاژ و جريان مي‌باشند. شكل 14 ، ظاهري اين دو سوكت در شكل نشان داده شده است. يكي مستطيل شكل و بزرگ و ديگري مربع شكل و كوچك .هر دوي اين كابل ها را بر روي مادربرد نصب كنيد. توجه داشته باشيد كه اين دو سوكت فقط از يك سمت نصب مي‌شوند.

شكل 13

شكل 14


 
نصب کابل‌هاي ديتاي CD Drive و هاردديسك
اکنون نوبت به نصب كابل هاي ديتا و تغذيه درايوها مي رسد. نحوه نصب كابل ديتا و تغذيه هاردديسك و CD Drive ( DVD Drive ، رايتر و ... ) مشابه يكديگر مي باشد.به همين دليل در اين قسمت ، فقط به نحوه نصب كابل‌هاي CD Drive اشاره مي‌كنيم. همانطور كه در شكل 15 مشاهده مي‌كنيد ، اين كانكتور مخصوص تغذيه درايو هاي چون هاردديسك ، رايتر ، DVD Drive ، CD Drive و قطعاتي از اين قبيل مي باشد. كابل ديتا ، كه يك سر آن به درايو  و سر ديگر به مادربرد وصل مي‌شود يه شكل ريبون مي‌باشند و وظيفه انتقال اطلاعات از درايوها به مادربرد و يا برعكس را دارند.كه اين كابل ها داراي 3 سر يا کانکتور مي‌باشند. يكي براي اتصال به CD Drive و کانکتور وسطي در صورتيكه بخواهيد از وسيله ديگري ( مانند هارد دوم يا رايتر ) استفاده شود ، بكار مي رود و ديگري به مادربرد وصل مي‌گردد.

شكل 15


ابتدا كابل تغذيه را وصل مي كنيم. توجه داشته باشيد که كانكتور برق هارد و سي دي فقط از يك جهت جا مي رود .
بعد از نصب كانكتور برق ، نوبت به وصل كابل ديتا مي رسد.كابل ديتا داراي يك برآمدگي در وسط است كه اجازه نصب كابل از يك جهت را مي دهد. در صورتيكه كابل مورد استفاده برآمدگي مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روي هارد قابل نصب است.براي نصب صحيح هميشه اين نكته را در نظر داشته باشيد:
بر روي كابل ديتا ، يكي از رشته سيم‌ها به رنگ قرمز است كه نمايانگر پايه 1 است .
اين رشته سيم قرمز هميشه بايد در كنار سيم قرمز كابل تغذيه هارد باشد و در حقيقت اين دو بايد روبروي يكديگر باشند نه دور از هم .در شكل 16 اين نکته مشخص است. بر روي مادربرد شکل2 به دقت نگاه كنيد. دو سوكت IDE1 و IDE2 ديده مي‌شود. اين دو محل اتصال كابل هاي ديتاي هارد ديسك (CD Drive ، DVD Drive ، رايتر و ... )  مي‌باشند. توجه داشته باشيد كه بر روي اين سوكت‌ها نيز كابل تنها از يك طرف نصب مي‌شوند.

شكل 16نكته : نكته مهمي كه بايد دقت کرد اين است كه اگر از رايتر بر روي دستگاه خود استفاده مي كنيد حتماً جامپر رايتر خود را بر روي Master قرار داده و از كابل ديگري براي اتصال آن به IDE2 استفاده كنيد.

نكته :شما مي تواند تا دو Drive را بر روي هر  IDE با رعايت كردن Master و Slave نصب کنيد ولي توجه داشته باشيد كه درايوهاي نوشتني مانند  CDRWو DVDRW و يا هارد اصلي دستگاه هميشه Master باشد.

نصب کابل هاي فلاپي درايو
شكل 17، سوكت تغذيه و كابل ديتاي فلاپي درايو را نشان مي دهد.اگر به شكل كابل فلاپي درايو توجه كنيد مي‌بينيد كه در يك سر كابل دو عدد بريدگي وجود دارد. قسمت برش خورده كابل مطابق شكل 18 به كانكتور فلاپي درايو متصل مي‌شود.توجه داشته باشيد رشته قرمز رنگ كابل ديتا روبروي سيم قرمز كابل تغذيه باشد.

شكل 17نكته : در صورت برعكس زدن كابل ديتا ، بعد از روشن كردن سيستم ، چراغ فلاپي درايو ، بطور دائم روشن مي ماند

مرحله بعدي نيز اتصال كابل ديتاي به مادربرد است بر روي مادربرد نيز مطابق شكل سوكتي وجود دارد كه در كنار آن نام Floppy  مشخص است. قسمت انتهاي كابل را نيز همانند كابل هارد ، جا بزنيد اين كابل فقط از يك جهت نصب مي‌شود.
تا اين قسمت بيشترين مرحله مونتاژ كامپيوتر به پايان رسيده است . حال نوبت به نصب سيم كليد ها و چراغ هاي جلوي كيس مي رسد.

شكل 18


نصب كليدها و چراغ‌هاي جلوي كيس

به شكل 19 توجه كنيد.در تمام مادربردها کانکتورهايي وجود دارد که عباراتي مانند HDD LED ،  Power LED، Reset  ، Power SWو Speaker  کنار آنها نوشته شده است. توجه داشته باشيد كه كيس نيز داراي رشته سيم‌هايي با همين نام‌ها مي باشد. با رعايت كردن جهت نصب ( مثبت و منفي )  ، اين سيم‌ها را مطابق شكل  19 ، بر روي مادربرد وصل كنيد. براي اطمينان بيشتر مي‌توانيد به دفترچه راهنماي مادربرد رجوع كنيد.همانطور كه در جدول 1 مشاهده مي‌شود هر كدام از اين سيم‌‌ها وظايف مشخصي دارند .

شكل  19


جدول


اكنون با كمي سليقه مي‌توانيد كابل هاي داخل دستگاه خود را با  بست هاي مخصوص مرتب کنيد به شكل توجه کنيد اكنون دستگاه به صورت كامل مونتاژ گرديده است.

نكاتي قبل از روشن كردن سيستم
قبل از روشن كردن دستگاه و اتصال آن به برق مجدداً و فقط براي کسب اطمينان از انجام صحيح مراحل فوق براي آخرين بار به نکات زير دقت نماييد:
• مطمئن شويد پيچ يا وسيله فلزي ديگري داخل کيس باقي نمانده باشد.
•  با دست زدن به CPU Fan از جا خوردن و ثابت ماندن آن اطمينان حاصل کنيد.
•  دقت نماييد کارت‌هاي موجود مانند گرافيک ، مودم و... به درستي در اسلات نصب شده و انتهاي کارت‌ها از اسلات بيرون نزده باشد.
•  اتصالات مربوط به کابل برق و کابل ديتاي فلاپي ، هارد و CD را چک کنيد.

بعد از کسب اطمينان از موارد فوق و متصل کردن كابل هاي ماوس ، كيبورد ، مانيتور و برق دستگاه مي‌توانيد كليد پاور را فشار دهيد تا دستگاه روشن شود. اكنون زمان نصب ويندوز و برنامه هاي مورد نيازتان است اميدوارم توانسته باشيد قطعات خود را به كامپيوتر دلخواهتان تبديل كنيد.در صورت بروز هر گونه اشكال مي‌توانيد با بخش تحقيق و بررسي رايانه خبر ارتباط برقرار نمائيد.
خسته نباشيد ! سيستم آماده است...:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
اشاره :
تقريبا همه كساني كه با كامپيوتر كار مي كنند ، سري به BIOS مادربرد زده اند. صفحه آبي رنگ و بي روحي كه در واقع روح سيستم است . گزينه هاي متعدد كه بسياري از آنها گنگ و نا آشنا هستند. در اين شماره قصد داريم كه قسمت هاي مختلف و گزينه هاي از آن را معرفي كنيم. به همين منظور سعي كرديم بيشتر قسمت هايي كه در اكثز مادر بردها ، مشترك هستند را معرفي كنيم. به همين دليل اساس كار را بر روي گزينه هاي BIOS نوع Award گذاشته ايم كه در بيشتر مادر بردها وجود دارد. با ما همراه باشيد. Basic Input / Output System يا همان BIOS ، شامل يك سري توابع و روتين هاي اساسي است كه در داخل يك چيپ بر روي مادربرد قرار دارد. BIOSرابطي است بين سخت افزار كامپيوتر و سيستم عامل و در واقع سيستم عامل بدون BIOS هيچ گونه ارتباطي با سخت افزار نخواهد داشت و نمي تواند آنرا كنترل كند. به عبارت ديگر BIOS شاهرگ كامپيوتر مي باشد كه اگر به درستي تنظيمات مربوط به آن انجام نگيرد مي تواند كامپيوتر را تا 40 در صد كندتر كند. در حال حاضر با ورود پردازنده ها و مادربردهاي جديد تنظيمات BIOS پيچيده تر شده تا آنجا كه حتي متخصصين را هم تا حدودي دچار مشكل كرده است.

هر توليد كننده مادربرد ، تنظيمات مخصوص بخود را براي BIOS در نظر مي گيرد.البته شكل و شمايل و تنظيمات بايوس هاي مختلف چندان با يكديگر تفاوت نداشته و تا حدود زيادي نزديك به هم هستند.
در اين مقاله گزينه هاي Award BIOS و به موازات آن Phoenix BIOS و تنظيمات مربوط به آنها را توضيح مي دهيم.
در نظر داشته باشيد كه اگر تنظيمات BIOS به اشتباه تنظيم شود،  باعث خواهد شدكه دستگاه به درستي كار نكرده و همانطور كه اشاره گرديد از كارايي آن كاسته شود. در صورتيكه بعد از تنظيمات بايوس ، كارايي سيستم دچار مشكل شود و يا سيستم بالا نيايد ، مي توانيد تنظيمات آن  را دوباره به حالت پيش فرض يا حالت اوليه تغيير دهيد. اين كار با  ريست كردن CMOS مادر برد  ( از طريق جامپر Clear CMOS و يا بيرون آوردن Battery Backup ) انجام مي شود.چگونگي انجام اين عمل در شماره 7 ماهنامه در بخش « بخش پرسش و پاسخ » آمده است.
بسياري از شركت هاي بزرگ  توليد كننده كامپيوتر هاي شخصي مانند HP ،  Dell وMicron  ، دسترسي به BIOS را براي كاربران غير حرفه اي و عادي محدود ساخته اند تا كاربران عادي نتوانند آن را دستكاري كنند اما اكثر مادربرد ها اين محدوديت را نداشته و كاربران مي توانند گزينه هاي BIOS را به دلخواه خود تنظيم نمايند.
اكثر كامپيوترها در ابتداي بوت شدن با نمايش عبارتي ، چگونگي ورود به محيط BIOSدستگاه را به كاربر اعلام مي كنند. روش ورود به محيطBIOS بدين شكل است كه بعد از روشن كردن كامپيوتر بايد در مدت زمان محدود و معيني يكي از كليدهاي Delete  يا F1 يا  F2 را ( كه به مادربرد بستگي دارد ) نگه داشته و يا چندين بار آنها را فشار داد.اكثر مادر بردهايي كه در ايران به فروش مي رسد از كليد Del براي ورود به BIOS استفاده مي كنند.
نكته اي كه بايد به آن توجه كرد اين كه بعد از هر تنظيم و تغيير در گزينه هاي BIOS پس از ذخيره كردن اطلاعات توسط گزينه Save and Exit Setup ( به شكل 1 توجه كنيد ) بايد دستگاه را Reboot كرد تا تغييرات بوجود آمده اعمال گردند.

منوهاي برنامه Setup
پس از ورود به برنامه Setup ( كه به اين برنامه CMOS Setup Utility ناميده ميشود ) منوهايي كه در شكل 1 آمده است را خواهيد ديد. همانطور كه قبلا نيز اشاره شد بايوسي انتخاب شده است كه درصد زيادي از مادربردهاي امروزي از آن استفاده مي كنند با اين حال سعي شده است در كنار شرح منوهاي باياس Award به منوهاي باياس Phoenix هم پرداخته شود.

شكل 1در اين صفحه منوهاي Set Supervisor Password و Set User Password براي تنظيم پسورد مي باشد . اين دو گزينه با هم فرق مي كنند.
گزينه Set User Password فقط امكان دسترسي به بعضي از گزينه هاي باياس را مي دهد ولي Set Supervisor Password  امكان دسترسي به همه گزينه ها را به كاربر مي دهد.

Standard CMOS Features
با ورود به اين قسمت، همانطور كه در شكل 2 مشاهده مي كنيد مي توانيد موارد مختلفي از جمله تاريخ و ساعت سيستم را تنظيم كنيد.
در زير اين تنظيمات مي توان هارد و ساير دستگاه هاي ذخيره سازي اطلاعات مانند CD-ROM و CD-Writer را تعريف و مشخص نمود. البته با توجه به جديد بودن مدل مادربردها در صورت عدم انجام اين كار ، دستگاه به طور اتوماتيك ، عمليات شناخت و تعريف هارد و CD را انجام مي دهد.براي مشاهده تنظيمات اين قسمت كافي است روي درايو ( هارد يا CD ) رفته و روي آنEnter كنيد.
بعد از آن مي توانيد مشخصات دقيق آن مانند ظرفيت هارد ، تعداد سيلندر، هد و سكتورها را مشاهده نماييد. در اين قسمت چهار  گزينـــــــــه :IDE Primary Master IDE Primary Slave ، IDE Secondary Master و IDE Secondary Slave مي باشد. همانطور كه مي دانيد روي مادربرد دو كانكتور IDE وجود دارد كه به هركدام دو هارد يا CD را مي توان متصل كرد. يعني چهار قطعه IDE كه هركدام از آنها به يكي از اين چهار گزينه نسبت داده مي شود. بعنوان مثال اگر يك هارد داشته باشيم و جامپر آن را روي Master  تنظيم و آن را به IDE1 وصل كنيم ، در مقابل عبارت اول يعني Primary Master ، مشخصات آن هارد نشان داده خواهد شد. با زدن كليد Enter روي آن ، مشخصات كامل تري از آن را خواهيد ديد.
در ادامه اين صفحه تنظيماتي درباره فلاپي درايو وجود دارد.
گزينه Halt On در اين صفحه به اين معني است كه سيستم بعد از روشن شدن و در هنگام اجراي مراحل بوت در صورتيكه به خطايي برخورد كرد متوقف شود. مثلا اگر كيبورد متصل نبود سيستم متوقف شده و كاربر را با دادن پيغامي آگاه مي سازد. كه داراي گزينه هايي مانند All Error ، No Error و ... مي باشد.

شكل 2


نكته : بايوس فونيكس نيز در اين خصوص گزينه هايي مانند Award را دارد.

Integrated Peripherals
همانطور كه در شكل 3 مشاهده مي كنيد اين قسمت از تنظيمات BIOS شامل تنظيمات قطعات داخلي دستگاه كه بر روي مادربرد به صورت built-in قرار دارند مي باشد. از جمله آنها پورت هاي سريال و موازي همچنين كارت هايLAN  ( در صورتيكه  كارت شبكه Onboard باشد ) ، كارت صدا (  Audio Card )  و USB مي توان نام برد. در نظر داشته باشيد كه فعال بودن پورت هايي كه بدون استفاده هستند بسياري از منابع سيستم را هدر مي دهند و در نتيجه بهتر است غير فعال باشند.
USB Controllers: همانطور كه در شكل 3 مشاهده مي كنيد براي استفاده از USB ها بايد اين گزينه را Enable كنيم.شكل 3

نكته :  گزينه USB Controllers در بايوس فونيكس  اين اجازه را مي دهد تا كارايي USB را روي دستگاه محدود سازيم. يعني مي توان USBرا تنها براي USB 1.1 و يا براي USB 1.1 & 2.0 تنظيم نمود كه پيشنهاد مي شود اين گزينه را در مادربرد هايي كه از باياس فونيكس استفاده مي كنند روي گزينه  USB 1.1 & 2.0 تنظيم كنيد.
USB Legacy Support : اگر دستگاه با كيبورد USB كار مي كند اين تنظيم بايد Enabled باشد. زيرا اگر كيبورد USB باشد و بخواهيد از آن در محيط DOS و يا آنكه قبل از بالا آمدن ويندوز مثلاً در برنامه Setup ( يا به اصطلاح BIOS ) از آن استفاده كنيد بايد اين گزينه فعال شده باشد در غير اين صورت نمي توان از اين كيبورد در محيط هاي غير از ويندوز مذكور استفاده نمود اما دقت كنيد كه فعال بودن اين گزينه ممكن است مشكلاتي براي دستگاه از قبيل درست خاموش نشدن به وجود آورد در نتيجه اگر كيبورد با پورت PS/2 كار مي كند اين گزينه را غير فعال ساخته و تنها در صورت اجبار و استفاده از كيبورد USB آنرا فعال كنيد.
نكته : بايوس فونيكس نيز همين گزينه را دارد. اما گزينه USB Mouse Support را نيز دارد كه توضيح اين گزينه مانند مطلب گفته شده براي USB Legacy Support مي باشد.
AC97 Audio : اگر مادربرد داراي كارت صوتي on-board باشد عموماً اين گزينه بايد Enabled باشد اما اگر دستگاه در جايي استفاده مي شود كه نيازي به كارت صدا ندارد ، غيرفعال نمودن گزينه مذكور باعث حفظ مقدار قابل توجهي از منابع كامپيوتر مي گردد. مورد استفاده مهم از اين گزينه بيشتر براي مواقعي است كه  بخواهيد كارت صداي داخلي را غير فعال كرده و از يك كارت صدا كه بر روي اسلات PCI نصب مي شود ( Audio PCI Card  ) استفاده نمود.در اينصورت حتما بايد كارت صداي onboard را غير فعال سازيد. لازم به ذكر است نام اين گزينه در بايوس فونيكس Onboard AC97 Audio Controller مي باشد.
نكته : در بايوس هاي فونيكس گزينه Onboard AC97 Modem Controller وجود دارد كه اگر مادربرد مجهز به مودم on-board مي باشد اين گزينه بايد فعال گردد در غير اين صورت گزينه مذكور بايد غير فعال باشد.
Onboard Serial Port A : امروزه به ندرت از پورت سريال استفاده مي شود زيرا اكثر دستگاه هاي خارجي از طريق پورت USB و يا با استفاده از كانكتور PS/2 به كامپيوتر وصل مي شوند در نتيجه غير فعال كردن اين گزينه باعث حفظ مقدار قابل توجهي از منابع سيستم مي شود. اما در صورت استفاده از پورت سريال بايد آن را روي  3F8/IRQ4 تنظيم شود.
Onboard Serial Port B : به صورت بالا و در صورت استفاده از اين پورت بايد روي2F8/IRQ3  تنظيم شود.
نكته : گزينه UART2 Use As در بايوس هاي فونيكس علاوه بر موارد دو گزينه قبل براي سريال ها وجد دارد. بطور مختصر مي توان گفت ( Universal Asynchronous Receiver / Transmitter ) UART چيپي است كه اطلاعات را دريافت و به صورت سريالي به بيرون مي فرستد. براي هر سريال پورتي از يك UART استفاده مي كند.
Onboard Parallel Port : اگر در كامپيوتر از پورت Parallel استفاده نمي كنيد توصيه مي شود كه آن را disable نماييد ، اما اگر از آن استفاده مي كنيد بهتر است روي IRQ7/378 تنظيم شود.
 Parallel Port Mode : اگر پورت Parallel خود را disable كرده ايد تنظيم اين گزينه  بي مفهوم مي باشد. اما اگر پورت Parallel فعال بوده و يك دستگاه مانند چاپگر به آن وصل است، بهتر است روي Enhanced Parallel Port ) EPP ) تنظيم شود. اما اگر بيش از يك دستگاه به پورت سريال كامپيوتر متصل مي باشد بهتر است گزينه روي
Enhanced Capabilities Port ) ECP ) تنظيم شود. براي آنكه از اين تنظيمات بيشترين بهره را بگيريد بهتر است از كابل پاراللIEEE 1284 استفاده كنيد.
نكته : بايوس فونيكس عينا مشابه دو گزينه فوق را دارد.
Game Port : در صورتيكه به سيستمتان كارت صدا اضافه كرده ايد و يا از  دستگاه هاي MIDI و يا Joystick استفاده نمي كنيد اين گزينه را disabled كنيد در غير اين صورت تنظيم پيش فرض ( مقدار 201 ) بهترين انتخاب مي باشد.
نكته : بايوس فونيكس علاوه بر گزينه هاي فوق دو گزينه زير را نيز در خصوص صدا و كارت صوتي دارد.
Onboard MIDI I/O : ( Musical Instrument Digital Interface ) MIDI استانداردي مي باشد كه بوسيله آن سخت افزار ، نرم افزار كامپيوتر و آلا ت موسيقي با يكديگر ارتباط بر قرار مي كنند. اگر از كامپيوترتان براي درست كردن و يا اجراي موزيك هاي MIDI استفاده نمي كنيد اين گزينه را Disabled كنيد در غير اين صورت تنظيم پيش فرض ( مقدار 330  ) مناسب ترين هم مي باشد.
Onboard MIDI IRQ : در صورت فعال بودن،  تنظيم پيش فرض پيشنهاد مي شود.
Advanced BIOS Features
همانطور كه در شكل 4 مشاهده مي كنيد با كمك گزينه هاي :
First , Second , or Third Boot Device مي توانيد قطعه اي كه دستگاه بايد از روي آن  بوت شود را انتخاب كنيد. هر قطعه اي كه نمي خواهيد به عنوان bootable باشد را بايد غير فعال كنيد.شكل 4

Boot up Floppy Seek : اين گزينه را به علت تلف كردن وقت و ايجاد سر و صدا هميشه غير فعال كنيد. بصورت پيش فرض اين گزينه Disable است.

نكته : در باياس هاي فونيكس و در اين قسمت گزينه Boot other Devices نيز وجود دارد كه اين گزينه بايد غير فعال باشد مگر آنكه بخواهيد دستگاه از روي شبكه و يا كارت SCSI بوت كنيد. بصورت پيش فرض اين گزينه Disable است.

Password Check : اگر به شكل 1 توجه نماييد خواهيد ديد كه صفحه ابتدايي ورود به برنامه Setup  داراي گزينه اي به نامSet Supervisor Password است كه امكان ايجاد پسورد را فراهم مي كند. حال با اين گزينه ( يعني Password Check ) مي توانيد انتخاب نماييد پسورد چه زماني از شما خواسته شود هنگام ورود به برنامه Setup يا هنگام روشن شدن سيستم. كه بصورت پيش فرض روي گزينه Setup است. اگر روي System باشد هر وقت سيستم را روشن نماييد بايد ابتدا پسورد را وارد تا بتوانيد از سيستم استفاده كنيد. در باياس Award نام اين گزينه Security Options مي باشد.
VGA Boot From : اين تنظيم موقعي مورد استفاده قرار مي گيرد كه دو كارت گرافيكي روي دستگاه نصب باشد. يكي روي پورت AGP و ديگري روي پورت PCI. . در اين قسمت مي توان تنظيم كرد كه كدام كارت اصلي و كدام كارت دوم باشد. اما اگر يك كارت گرافيكي روي سيستم نصب شده باشد بايد تنظيم پيش فرض را به AGP  تغيير داد. گفتني است كه در سيستم هايي كه از دو كارت گرافيك استفاده مي كنند ، كارت اصلي به كارتي مي گويند كه تصاوير را در هنگام بوت شدن كامپيوتر نمايش مي دهد.

نكته : در باياس فونيكس اين گزينه،  Primary VGA BIOS نام دارد.

Power Management Setup
تنظيمات اين قسمت كه اكثرا هم در تنظيم آن اشتباه مي كنند يكي از مهمترين قسمت تنظيمات مي باشد چراكه اگر به صورت نادرست انجام شوند منجر به مشكلاتي از جمله shutdown شدن بيهوده دستگاه مي شود. از آنجا كه خود ويندوز داراي Power Management دروني مي باشد براي آنكه بخواهيد شخصاً كنترل را به دست بگيريد بايد اين قسمت در BIOS غير فعال شود در غير اينصورت تنظيمات شخصي شما با تنظيمات پيش فرض در گير شده و هيچ يك به درستي كار نخواهند كرد. توجه داشته باشيد كه توليد كنندگان مادربرد هرگز تصور نمي كنند كه تمامي كاربران از سيستم عامل windows استفاده مي كنند در نتيجه بسياري از تنظيمات BIOS براي كساني است كه از اين سيستم عامل استفاده نمي كنند.شكل 5

شرح برخي گزينه هاي مهم اين پنجره كه در شكل 5 آنها را مي بينيد عبارتند از :
Soft-Off by PWR-BTTN : توسط اين گزينه مي توان نوع خاموش شدن سيستم را تعيين كرد. اگر روي گزينه Instant-off تنظيم شده باشد به محض زدن دكمه Power سيستم خاموش مي شود و اگر روي گزينه Delay 4 Sec تنظيم شده باشد بايد دكمه Power  را چهار ثانيه نگه داشت تا سيستم خاموش شود.

AC Back Function : اين گزينه وضعيت روشن شدن كامپيوتر را پس از ورود برق به سيستم نشان مي دهد. زماني را در نظر بگيريد كه برق رفته است و مي خواهيد پس از آمدن برق سيستم خودبخود روشن شود پس بايد آن را روي گزينه Full-On تنظيم نماييد.در صورتيكه بخواهيد بعد از آمدن برق ،  سيستم هميشه خاموش بماند ، بايد گزينه Soft-Off را انتخاب نماييد.
گزينه Memory نيز بر اساس وضعيت قبل از برق رفتن تصميم مي گيرد. اگر سيستم خاموش بوده خاموش مي ماند و اگر روشن بوده سيستم روشن مي شود. اين گزينه در بايوس فونيكس به نام  AC Power Loss Restart مي باشد.

Keyboard Power On : اين گزينه به شما امكان مي دهد توسط كيبورد بتوانيد سيستم را روشن كنيد. بعنوان مثال اگر روي گزينه Keyboard 98 تنظيم شده باشد و كيبورد شما داراي دكمه Power باشد ، هنگاميكه سيستم خاموش است مي توانيد با زدن آن دكمه سيستم را روشن نماييد.

Mouse Power On : اگر Enable باشد با حركت موس سيستم روشن مي شود.

PME Event Wake Up : وقتي اين گزينه Enable باشد با هر سيگنال كارت PCI اي كه داراي اين خاصيت باشد سيستم روشن مي شود. بعنوان مثال اگر از كارت شبكه اي استفاده مي كنيد كه خاصيت ( WOL( Wake-On-LAN را دارد ، اين گزينه بايد فعال باشد. چون پس از درخواستي كه به كامپيوتر شما وارد مي شود سيستم تان را روشن خواهد كرد. اگر از اين كارت هاي PCI استفاده نمي كنيد اين گزينه را غير فعال كنيد. اين گزينه در بايوس فونيكس به نام  Power up on PCI Device مي باشد.

Resume by Alarm : با تنظيم اين گزينه و دو گزينه زير آن مي توانيد سيستم را در زمان مشخصي خود به خود روشن نماييد. اين گزينه در بايوس فونيكس به نام  Automatic Power up مي باشد.گزينه هاي بايوس فونيكس در پنجره Power Management بصورت زير مي باشد.

HDD Down In Suspend : اين امكان باعث مي شود كه هارد وقتي دستگاه به حالت Suspend مي رود به صورت اتوماتيك Shut down شود اما از آنجا كه اين قبيل كنترل ها توسط windows انجام مي شود توصيه مي شود اين گزينه را غير فعال كنيد.

PWR Button < 4 Secs : اكثر كامپيوترهاي ATX داراي اين تنظيم مي باشند كه اگر دكمه Power بيش از 4 ثانيه نگهداشته شود ، دستگاه خاموش مي گردد حال مي توان تنظيم كرد كه اگر اين دكمه كمتر از 4 ثانيه نگهداشته شد  بسته به ميل شما  چه اتفاقي براي دستگاه بيفتد مثلاً  زودتر خاموش شود و يا به حالت Suspend برود

Wake / power up Ext. Modem : اين گزينه براي آنست كه هنگام زنگ خوردن تلفن ، دستگاه روشن گردد (در صورت وصل بودن modem به خط تلفن).

Power on By PS/2 Mouse : اگر فعال باشد، مي توان با استفاده از يك ماوس PS/2 دستگاه را به صورت خودكار روشن نمود البته توصيه مي شود اين گزينه غير فعال باشد.

Power on PS/2 Keyboard : با فعال كردن اين گزينه مي توان توسط كليدهاي خاصي از كيبورد در هنگام خاموش بودن دستگاه آنرا روشن نمود.

PC Health Status
همانطور كه در شكل 6 مشاهده مي كنيد گزينه هاي اين صفحه براي آگاهي از وضعيت حرارت و گرماي CPU و ولتاژ هايي كه توسط منبع تغذيه تامين مي گردد. اين گزينه ها مواردي به ما اطلاع مي دهند كه مهمترين آنها عبارتند از :
• خبر از خرابي فن CPU توسط گزينه CPU Fan Warning
• خبر از خرابي فن سيستم توسط گزينه System Fan Warning
• تعين حد براي دماي CPU بطوريكه با افزايش حرارت و عبور از حد تعيين شده سيستم بطور خودكار خاموش شود.

همانطور كه مي دانيد و در شماره هاي قبلي ماهنامه نيز به آن اشاره كرديم ، كاركرد صحيح منبع تغذيه ، در عملكرد بهينه سيستم بسيار تاثير گذار است.با توجه به ولتاژ هاي نشان داده شده در اين قسمت مي توان تا حدودي عملكرد منبع تغذيه را زير نظر داشت.

شكل 6

تنظيمات ديگر
لازم به ذكر است كه مادربردهاي گوناگون داراي گزينه هاي ديگري نيز مي باشند. براي رفع مشكل بعضي از خوانندگان محترم كه بارها از ما درخواست مقاله در اين خصوص را كرده بودند و همچنين براي تكميل تر شدن  اين مقاله به برخي از آنها در زير اشاره مي كنيم:

( CPU External Freq.( MHz : با اين گزينه مي توانيد فركانس خارجي CPU را تنظيم نماييد. براي تنظيم اين گزينه بايد به خصوصيات پردازنده دقت شود.

CPU Frequency Multiple Setting : معمولا روي Auto تنظيم مي شود.

Floppy Disk Access Controller : به علت آنكه امروزه اكثرا دستگاه ها داراي Floppy نمي باشند و يا از آن استفاده نمي شود اين گزينه را مي توان Disable نمود اما در صورت آنكه از Floppy استفاده مي شود اين گزينه بايد فعال باقي بماند.

Graphic Aperture Size : اين گزينه،  سايز جدول آدرس دهي مكاني دستورات گرافيكي يا Graphic Address Relocation Table)GART) را مشخص مي كند. همچنين مقدار حافظه آدرس دهي براي آدرس هاي حافظه AGP نيز در اين قسمت مشخص مي شود. اين تنظيم بدون توجه به ميزان حافظه اي كه خود كارت گرافيكي دارا مي باشد بايد روي 64 MB يا 128 MB تنظيم شود.

AGP 8X Support : اگر سيستم تان از AGP 8X پشتيباني مي كند اين گزينه را فعال كنيد تا كارت گرافيكي با سرعت 8X كار كند.

Resources Controlled : توصيه مي شود اين گزينه روي Auto)ESCD) تنظيم شود تا دستگاه به صورت اتوماتيك IRQها را تنظيم كند. در غير اين صورت بايد آنها را به صورت دستي تنظيم كرد كه كاري دشوار است .

Boot up Numlock Status : فعال يا غير فعال كردن اين گزينه بستگي به ميل شخصي خودتان دارد زيرا بعضي افراد تمايل دارند زمانيكه دستگاهشان بوت مي شود كليد Numlock كيبورد فعال باشد. بصورت پيش فرض اين گزينه Disable است.

 Gate A20 Option: با وجود آنكه تنظيم اين گزينه تقريباً براي ويندوزهاي XP تاثيري ندارد با اين حال پيشنهاد مي شود كه همواره اين گزينه روي Fast تنظيم شده باشد. تنها وقتي اين گزينه روي Normal تنظيم مي شود كه سيستم عامل DOS باشد. بصورت پيش فرض اين گزينه روي FAST تنظيم مي شود.

OS / 2 Onboard Memory > 64M : اين گزينه مخصوص ماشين هايي كه از سيستم عامل OS/2 ( سيستم عامل شركت IBM ) استفاده مي كنند مي باشد. بصورت پيش فرض اين گزينه Disable است.

Full Screen Logo Show : فعال يا غير فعال نمودن اين گزينه نيز بستگي به سليقه افراد دارد. اين گزينه وقتي فعال باشد عمليات شمارش حافظه ( Memory Count ) و  (   POST (   Power On Self Test  پشت پرده اي كه در واقع يك لوگوي گرافيكي مي باشد پنهان مي شوند. حال بعضي از كاربران علاقه دارند اين اطلاعات و عمليات فوق آشكار باشند در حاليكه گروهي ديگر پنهان بودن آنها را ترجيح مي دهند. بصورت پيش فرض اين گزينه Disable است.

System BIOS Cacheable : شايد هر جا اسم Cache را بشنويد بگوييد خوب است و كارايي را بالا مي برد اما اينطور نيست. در اين مورد بخصوص اين امكان مي تواند باعث مشكلاتي شود. مانند Crash كردن سيستم وقتي يك برنامه مي خواهد روي قسمتي از باياس اطلاعاتي را بنويسد. بهرحال اين امكان زماني فوق العاده است كه از سيستم عامل DOS استفاده نماييد.

Video RAM Cacheable : فعال بودن اين گزينه باعث مي شود كه اطلاعات RAM كارت گرافيكي مستقيماً روي كش L2  ياد داشت شود كه اين كار مقدار قابل ملاحظه اي زمان دسترسي به ROM را كاهش مي دهد. البته امروزه به علت پيشرفته بودن ويندوز نسبت به DOS خود ويندوز به ندرت از ROM استفاده مي كند. همچنين به علت محدود بودن حافظه كش L2 توصيه مي شود كه به ويندوز اجازه دهيد تا خودش از L2 براي افزايش كارايي ساير Task ها استفاده كند. پس بهتر است اين گزينه را Disable كنيد.:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
 

جهت اجرای این آموزش باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید . رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند . برای اولین قدم بهتر است که پارتیشن های هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید . برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید . گزینه Properties را انتخاب کنید . در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید . این کار را برای همه پارتیشن ها تکرار کرده و نام آنها را به خاطر بسپارید . حالا رایانه تان را خاموش کنید . شما هارددیسکی که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید در اختیار دارید . به دقت ان را بررسی کنید .هم

ه هارد دیسکها به وسیله یک نوع کابل به مادربورد متصل می شوند .
در کنار محل اتصال کابل به هارد دیسک محل اتصال فیش برق یا همان POWER قرار دارد . اما مهمترین نکته که شما باید به آن دقت کنید جامپرها هستند . معمولا روی بدنه هارد دیسکها نحوه قرار گیری جامپرها توضیح داده شده است . جامپر یک قطعه ریز است که می توان به وسیله آن تنظیمات یک قطعه سخت افزاری را به صورت فیزیکی تغییر داد . در جدول موجود روی بدنه هارد دیسک به دنبال وضعیت Slave بگردید . شما باید جامپر هارد دیسک دوم را با توجه به توضیحات این جدول به حالت Slave تغییر بدهید . حالا در کیس رایانه خاموش را باز کنید .
در کیس رایانه تان دنبال هارد خودتان بگردید . مشاهده می کنید که کابلی آن را به مادربرد متصل کرده است . این کابل معمولا دارای دو جای اتصال می باشد . ممکن است این کابل هم به هارد دیسک شما و هم به سی دی رام متصل باشد . شما می توانید از طریق همین کابل هارد دیسک دوم را به مادربرد متصل کنید . برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از سی دی رام جدا کنید . به جای آن هارد دیسک را به این قسمت متصل کنید . حالا شما ۲ هارد دیسک را از طریق یک کابل به مادربرد رایانه تان متصل کرده اید . هارد دیسک رایانه شما به عنوان میزبان و هارددیسک دوم به عنوان مهمان به حساب می آید . حالا باید برق مورد نیاز را برای هارد دیسک مهمان تامین کنید .
به نوع فیش POWER هارد دیسک دقت کنید . یکی از این نوع فیشها احتمالا در رایانه شما به صورت آزاد وجود دارد . این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق رایانه متصل هستند . یکی از این فیشهای آزاد را به هارد دیسک میمان وصل کنید . حالا باید رایانه تان را روشن کنید . به محض روشن شدن رایانه کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنضیمات مادربرد شوید . این منو ممکن است با توجه به نوع مادربرد متفاوت باشد . اما معولا در اولین منو تنضیمات هارد دیسک تعیین می شود . به منوی Standard Cmos Features بروید . معمولا به صورت پیش فرض مادربرد های جدید برای شناسایی هارد دیسکها در حالت اتوماتیک تنظیم شده اند . اگر این گونه نیست شما تنظیم این قسمت را به حالت Auto تغییر دهید تا مادربرد به به صورت خودکار هارددیسک ها را شناسایی کند . این کار هم در قسمت باید صورت بگیرد .
بعد از انجام این کار از این منو بیرون آمده و گزینه Save a Exit را انتخاب کنید . در صورتی که تمام مراحل را درست انجام داده باشید را یانه شما مثل سابق عمل می کند . ویندوز شما بالا می آید . اما با رفتن به قسمت My Computer متوجه اضافه شدن پارتیشن های جدید می شوید . پارتیشن های غریبه که نامشان برای شما آشنا نیست همان پارتیشن های هارد دیسک مهمان هستند . حالا اطلاعاتی را که لازم دارید بین دو هارد دیسک کپی کنید . دقیقا مانند زمانی که روی هارد دیسک خودتان اطلاعات رااز یک پارتیشن به پارتیشن دیگری کپی می کردید . بعد از تمام شدن کارتان دوباره رایانه تان را خاموش کنید . شما حالا باید همه چیز را به حالت اول برگردانید . هارد دیسک مهمان را با جدا کردن کابل های مادر برد و برق جدا کنید . وضعیت جامپر روی آن را دوباره به حالت اول برگردانید . این حالت روی بدنه هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است . اگر محل اتصال دوم روی کابل قبلا به سی دی رام متصل بود دوباره آن را به همان وضعیت برگردانید . در کیس را هم کاملا ببندید.:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
Imageیکی از کارهایی که موقع تعویض هارد یا مواقع دیگر زیاد به آن نیاز خواهید داشت، انتقال فایل و برنامه ها از یک هارد به هارد دیسک دیگر است. البته اگر دو کامپیوتر در اختیار داشته باشید به راحتی با اتصال شبکه یا از طریق کابل پورت موازی (و حتی سری) امکان اتصال دو کامپیوتر و مبادله دیتا بین آن دو وجود دارد. ولی اگر فقط یک کامپیوتر داشته باشید و یا مایل باشید که انتقال دیتا با سرعت بالا انجام گیرد بهترین کار اتصال هار دیسک ها به یک کامپیوتر و مبادله دیتا بین آنهاست.

جهت اجرای این کار باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید. رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند. در اولین قدم بهتر است که پارتیشن های هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید، تا بعدا درایو های دو هارد را به راحتی از همدیگر تشخیص دهید.

برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید. گزینه Properties را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید. این کار را برای همه پارتیشن ها تکرار کرده و نام آنها را به خاطر بسپارید. حالا رایانه تان را خاموش کنید .

شما هارددیسکی که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید در اختیار دارید. هارددیسک های امروزی یک کابل IDE یا sata برای اتصال به ماردبرد و یک کابل برق برای اتصال به power دارند. اما مهمترین نکته که شما باید به آن دقت کنید جامپرها هستند. معمولا روی بدنه هارد دیسک ها نحوه قرار گیری جامپرها توضیح داده شده است. جامپر یک قطعه ریز است که می توان به وسیله آن تنظیمات یک قطعه سخت افزاری را به صورت فیزیکی تغییر داد. در جدول موجود روی بدنه هارد دیسک به دنبال وضعیت Slave بگردید. شما باید جامپر هارد دیسک دوم را با توجه به توضیحات این جدول به حالت Slave تغییر بدهید.

جامپر روی هارد

در کیس دنبال هارد خودتان بگردید. مشاهده می کنید که کابلی آن را به مادربرد متصل کرده است. این کابل از نوع نواری بوده معمولا دارای دو جای اتصال می باشد. ممکن است این کابل هم به هارد دیسک شما و هم به سی دی رام متصل باشد. شما می توانید از طریق همین کابل هارد دیسک دوم را به مادربرد متصل کنید . برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از سی دی رام جدا کنید، به جای آن هارد دیسک را به این قسمت متصل کنید .(اگر در نظر دارید هر دو هارد را برای مدت طولانی استفاده نمایید برای اتصال سی دی رام کابل دیگری تهیه کنید)

کابل ide

حالا شما 2 هارد دیسک را از طریق یک کابل به مادربرد رایانه تان متصل کرده اید. هارد دیسک رایانه شما به عنوان هارد اصلی و میزبان(Master) و هارددیسک دوم به عنوان مهمان(Slave) به حساب می آید حالا باید برق مورد نیاز را برای هارد دیسک مهمان تامین کنید. به نوع فیش POWER هارد دیسک دقت کنید. یکی از این نوع فیش ها احتمالا در رایانه شما به صورت آزاد وجود دارد. این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق رایانه متصل هستند. یکی از این فیش های آزاد را به هارد دیسک میهمان وصل کنید. اگر قصد استفاده موقت از هارد دیسک دوم را دارید و نمی خواهید داخل کیس آنرا نصب نمایید، هارد را در موقعیتی قرار دهید که با سایر اجزا و بدنه کیس اتصال نداشته باشد.

 

حالا باید رایانه تان را روشن کنید. به محض روشن شدن رایانه کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات Bios شوید. این منو ممکن است با توجه به نوع مادربرد متفاوت باشد. اما معولا در اولین منو تنظیمات هارد دیسک تعیین می شود

به منوی Standard Cmos Features بروید. معمولا به صورت پیش فرض مادربرد های جدید برای شناسایی هارد دیسک ها در حالت اتوماتیک تنظیم شده اند. اگر این گونه نیست شما تنظیم این قسمت را به حالت Auto تغییر دهید تا مادربرد به به صورت خودکار هارددیسک ها را شناسایی کند. بعد از انجام این کار از این منو بیرون آمده و گزینه Save and Exit را انتخاب کنید .

در صورتی که تمام مراحل را درست انجام داده باشید رایانه شما مثل سابق عمل می کند. ویندوز شما بالا می آید. اما با رفتن به قسمت My Computer متوجه اضافه شدن پارتیشن های جدید می شوید. پارتیشن های غریبه که نامشان برای شما آشنا نیست همان پارتیشن های هارد دیسک مهمان هستند. حالا اطلاعاتی را که لازم دارید بین دو هارد دیسک کپی کنید. دقیقا مانند زمانی که روی هارد دیسک خودتان اطلاعات را از یک پارتیشن به پارتیشن دیگری کپی می کردید. بعد از تمام شدن کارتان دوباره رایانه تان را خاموش کنید. شما حالا باید همه چیز را به حالت اول برگردانید. هارد دیسک میهمان را با جدا کردن کابل های مادر برد و برق جدا کنید .وضعیت جامپر روی آن را دوباره به حالت اول برگردانید. این حالت روی بدنه هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است. اگر محل اتصال دوم روی کابل قبلا به سی دی رام متصل بود دوباره آن را به همان وضعیت برگردانید . در کیس را هم کاملا ببندید .

توجه :هرگز با کامپیوتر روشن، هارد دیسک را به کامپیوترتان وصل یا از آن جدا نکنید.:: موضوعات مرتبط: سخت افزار

 

 

شايد براي شما جالب باشد كه بتوانيد ظرفيت USB Memory خود را افزايش دهيد ؟‌ يا اينكه بتوانيد اطلاعات ما بين دو حافظه USB را رد و بلد كنيد ؟ 

شركت Memory Infinite در يك طرح خلاقانه دست به توليد مموري هايي با شكل هاي خميده ، صاف و حلقه یی زده است . اين حافظه ها قابليت تغيير شكل و خميده شدن را به راحتي دارند .

 

 

اما نكته حالب تر اينجاست كه اين حافظه ها داراي يك سر نري و يك مادگي هستند كه مي توانند با اتصال به يك نوع مموري(حافظه) ديگر از اين سري ، اطلاعات را رد و بدل كند . از قابليت ديگر اين حافظه ها مي توان به افزايش ظرفيت آن ها با اتصال به يك مموري(حافظه) ديگر از اين سري اشاره كرد كه با اين حساب شما حتي مي توانيد 50 حافظه را به هم متصل كنيد و به راحتي از آن ها استفاده كنيد . همه اين ها در حالي است كه در صورتي كه شما آن ها را به كامپيوتر وصل كنيد به صورت يك حافظه شناخته مي شود و شما به راحتي مي توانيد در هنگام اتصال به كامپيوتر از هر يك به صورت جداگانه نيز استفاده كنيد .:: موضوعات مرتبط: سخت افزار


:: موضوعات مرتبط: سخت افزار


:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
دانستني موس

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
دانستني صفحه كليد

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
دانستني مانيتور

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
آنچه در مورورد مودم مي خواهيد

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
دانستني هاي هارد ديسك

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
آنچه در مورد حافظه كامپيوتر مي خواهيد

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
آنچه در مورد حافظه كامپيوتر مي خواهيد

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
توضيحات كامل در مورد پردازنده

:: موضوعات مرتبط: سخت افزار


:: موضوعات مرتبط: سخت افزار
 • ACL (Access Control List) : صفت فایل ها و پوشه ها در سیستم فایلی NTFS. این صفت تعیین کننده کاربران مجاز یا غیر مجاز جهت دسترسی به فایل ها و پوشه ها است.
 • Alfa : نسخه ای که بعد از نسخه Beta می آید و برنامه کامل و بدون اشکال است و برای کار آماده است.
 • Active Desktop : قابلیتی از صفحات وب که می تواند در Desktop شما Upload شود.
 • Active Window : پنجره ای است که حالت فعال دارد و در آن می توان کار کرد و بر روی تمامی پنجره ها قرار دارد.
 • AGP  (Advanced Graphics Port) : شیاری است مخصوص کارت های گرافیکی قدرت مند که معمولا رنگ آن قرمز یا قهوه ای است.
 • Anonymous FTP : نوعی پروتوکل انتقال فایل در اینترنت است که به شما اجازه می دهد تا بتوانید به صورت یک کاربر ناشناس به شبکه متصل و فایل خود را بگیرید.
 • Attributes : (صفت) صفاتی را که می توان به یک فایل داد مثلا Read Only.
 • Audio CD : یک نوع  CD صوتی معمولی که توسط دستگاه پخش CD یا کامپیوتر می توان آن را شنید.
 • Auditing : فرایند ثبت و ذخیره عملیاتی که در یک کامپیوتر انجام می شود. این فراین در فایل هایی با پسوند .log ذخیره می شوند.
 • Baud : سرعت انتقال اطلاعت از طریق Modem.
 • Beta : نسخه ویژه ای از یک نرم افزار یا سیستم عامل به منظور تست شدن و رفع اشکالات آن که برای سازمان و افراد خاصی فرستاده می شود.
 • Bit : مخفف کلمه Binary Digit است و کوچک ترین واحد شمارش در کامپیوتر است.
 • Bitmap : یک فرمت گرافیکی است BMP.
 • Boot : راه اندازی یک کامپیوتر را Boot می گویند.
 • Cache : حافظه ای پنهان که در درون CPU قرار دارد و برای افزایش سرعت در رایانه است.
 • Capture : ذخیره تصاویر به صورت یک فایل در رایانه.
 • CD-R : مخفف کلمه Recordable Compact Disk است و برای ذخیره اطلاعات برروی یک CD-R است که در این مدل فقط یک بار می توان بر روی CD نوشت.
 • CD-RW : مخفف کلمه Rewriteable Compact Disk بوده و نوعی از CD ها است که می توان بر روی آن ها چندین بار نوشت.
 • CD-ROM : دستگاهی است که توانایی خواندن CD ها را دارد و مخفف کلمه Compact Disk Read Only Memory است.
 • Character : به یک علامت یا یک حرف می گویند.
 • Chat : برنامه ای است که شما می توانید توسط آن با دیگران به بحث و گفتگو بپردازید.
 • Client : کامپیوتری را که در یک شبکه از منابع به اشتراک گذاشته شده استفاده می کندد سرویس گیرنده می گوییند.
 •  Clip : قسمتی از یک فیلم و یا فایل صوتی.
 • Clipboard : قسمتی از حافظه رایانه که اطلاعات به صورت موقت در آن ذخیره می شود. مانند زمانی که داریم یک فایل را کپی می کنیم.
 • CMOS : حافظه ای که بر روی مادر برد قرار دارد و به وسیله یک باطری کوچک تغذیه        می شود.
 • Connections : برنامه و تنظیماتی که اتصال یک رایانه به اینترنت یا رایانه دیگری را تعریف می کند.
 • Cookie : فایل کوچکی که توسط وب سایت بر روی رایانه شما ذخیره می شود.
 • Desktop Icon : به آیکن هایی که بر روی صفحه Desktop  موجد است می گویند.
 • Desktop Theme : مجموعه ای از آیکن ها تصاویر و در مجموع  شکل هایی که باعث تغییر کردن محیط ویندوز می شود.
 • Dialog Box : کادر محاوره ای مانند System. این صفحه تفاوتی که با پنجره دارد کلید Maximize را ندارد و سایز آن را نمی توان تغییر داد و دارای کلید ok , Cancel است.
 • Directory : قسمتی بر روی هارد شما ککه فایل های خود را در آن جمع می کنیید که نام دیگر آن Folder یا پوشه نیز هست.
 • DLL (Dynamic Link System) : فایلی که توسط یک یا جند برنامه استفاده می شود.
 • Document : فایلی که توسط یک برنامه ایجاد می شود.
 • Download : کپی کردن فایلی از طریق اینترنت بر روی رایانه خود.
 • Drag : فشردن دکمه سمت چپ Mouse بر روی یک آیکن و کشیدن آن.
 • Drop : رها کردن کلید Mouse در هنگامی که آن را نگه داشته اید.
 • Drag & Drop : فشردن کلید سمت چپ Mouse و رها کردن آن در جایی دیگر.
 • Drive : همان هارد دیسک شما می شود.
 • DVD : مخفف عبارت  Digital Video Disk است و فرمتی برای ذخیره فیلم.
 • Edit : ویرایش کردن هر چیزی.
 • E-Mail : نامه الکترونیکی.
 • Extract : باز شدن یک فایل فشرده شده.
 • Firewall : دیوار آتش، نرم افزار یا سخت افزاری که جلوی Hacker ها را می گیرد و نمی گذارد اطلاعات شما به سرقت برود.
 • Fire wire : نام دیگر IEEE 1394 است که اتصالی است با سرعت بسیار بالا.
 • Hardware : اجزای فیزیکی قابل لمس رایانه.
 • Host : به هر رایانه ای بتوان از طریق اینترنت به آن متصل شد.
 • Hub : وسیله ای است که می توان چند client را به آن در شبکه محلی متصل نمود.
 • ISP : شرکتی که دسترسی اینترنت را برای مردم مهیا می کند.
 • MIDI (Musical Instrument Digital Interface) : فرمتی است برای ذخیره کردن موسیقی که فقط شامل نت های موسیقی است.
 • MP3 : فرمتی است برای ذخیره کردن موسیقی به صورت فشرده و با کیفیت بالا.
 • Registry : پایگاهی است که تنظیمات ویندوز و برخی نرم افزار ها را به صورت استاندارد نگه می دارد.
 • Shareware : نرم افزاری است که به صورت آزمایشی برای مدت زمان کوتاهی در اختیار شما است تا شما آن را خریداری نمایید.
 • Spam : نامه های الکترونیکی بی مصرف و بی خود.
 • Standby : حالت خواب برای رایانه یعنی نیمه خاموش.
 • Trojan horse : یک برنامه مخرب که ظاهر آن فریبنده است.
 • Upload : کپی کردن یک فایل از یک راینه به رایانه ای دیگر از طریق شبکه محلی یا اینترنت.
 • VGA :  کارت گرافیک هایی گفته می شود که دارای قدرت زیادی است.
 • Virus :  برنامه ای که برای آسیب رساندن به کامپیوتر و برنامه های آن است و قابلیت تکثیر شدن را دارد.
 • VPN (Virtual Private Networking) : روش برای متصل شدن به رایانه ها از طریق اینترنت.
 • Workgroup : گروهی از کاربران بر روی یک شبکه محلی.


 • :: موضوعات مرتبط: سخت افزار

  آشنایی اجمالی با قطعات کامپیوتر

  كيس:
  كيس ،محفظه اي است كه اكثر قطعات كامپيوتر كامپيوتر درون كيس انجام مي گيرد . چند عامل ، مرغوبيت كيس را تعيين مي كنند . نوع مواد اوليه به كار رفته در آن استحكام بدنه آن ، شكل ظاهري و مهم تر از همه منبع تغذيه آن .كيس هاي ارزان قيمت با قيمتي در حدود 25 الي 30 هزار تومان وكيس هاي گران قيمت بين 40 تا 60 هزار تومان . كيس هاي متوسط معمولا براي اكثر كامپيوترها مناسب هستند و حدود 80 درصد خريداران به سراغ اين نوع كيس ها مي روند .مهمترين بخش هر كيس منبع تغذيه يا power supply است كه در زير آن را بررسي خواهيم كرد .
  منبع تغذيه :
  منبع تغذيه قسمتي است كه برق را پس از تنظيم و كاهش ، براي بخشهاي مختلف كامپيوتر مي فرستد . شايد خيلي ها ندانند ، ولي بسياري از مشكلات به ظاهر لاعلاج كامپيوتر به خاطر منبع تغذيه است . اگر منبع تغذيه كامپيوتر شما توان كافي نداشته باشد ، يا برق را همراه نويز به كامپيوتر بفرستد، اشكالات زيادي پيش خواهد آمد . مشخصه اصلي منبع تغذيه ها، توان خروجي آنها ست كه با وات مشخص مي شود . هم اكنون منبع تغذيه ها ي 300 وات ،400،450 و 500 وات در بازار وجود دارند كه منبع تغذيه هاي 500 وات نرمال محسوب مي شوند. البته ميزان نويز و نوسان برق خروجي نيز هر چه كمتر باشد بهتر است . قيمت منبع تغذيه ها بين 10 تا 40 هزار تومان مي باشد .
  مودم  :
  مودم ابزار ارتباطي كامپيوتر است كه به كمك آن مي توانيد به شبكه اينترنت متصل شويد . مودم ها به دو گروه كلي داخلي (internet) و خارجي (external) تقسيم مي شوند .
  مودم هاي داخلي (Internal) :
  مودم هاي داخلي درون يكي از چاك هاي PCI جاي مي گيرند . معمولا مودم هاي داخلي ارزان تر از نوع خارجي هستند و البته كارايي آنها نيز قدري كمتر است . مودم ها نيز مانند بقيه قطعات كامپيوتر ، كيفيت ها و قيمت ها مختلفي دارند و البته معروفيت شركت سازنده و شركت گارانتي كننده ، يكي از عوامل اصلي در انتخاب مودم است . مودم هاي داخلي بين 6 هزار تا 16 هزار تومان قيمت دارند . بهترين مودم هاي داخلي موجود در بازار در حال حاضر مودم هاي zoltrixوIntel هستند .
  مودم هاي خارجي (External)  :
  مودم هاي خارجي، بيرون از كامپيوتر قرار مي گيرند و توسط در گاه سريال يا Ubs به كامپيوتر متصل مي شوند . مودم هاي خارجي نيز بين 20 هزار تا 100 هزارتومان قيمت دارند . بهترين مدل هاي آنها USrobotics، Aztechو Zoltrix مي باشند .
  هاردديسك  :
  هاردديسك محل ذخيره سازي اطلاعات در كامپيوتر شماست . در انتخاب هارد ديسك ، بايد به سه موضوع دقت كنيد ، ظرفيت هاردديسك سرعت آن و تكنولوژي بكار رفته در آن . در حال حاضر هاردديسك هاي موجود در بازار بين 40 تا 300گيگا بايت ظرفيت دارند .عامل دوم ، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد ديسك است . طبيعي است كه هر چه اين سرعت بيشتر باشد ، كامپيوتر سريعتري خواهيد داشت . يكي از عواملي كه سرعت هاردديسك را مشخص مي كند ، تعداد چرخش ديسك هاي آن در دقيقه است . در حال حاضر دو مدل هاردديسك با سرعتهاي 5400دور در دقيقه و 7200 دور در دقيقه در بازار موجود مي باشند كه اختلاف قيمت زيادي نيز ندارند .و عامل سومي هم كه در هاردديسك ها مهم است ، تكنولوژي بكار رفته در آنهاست . براي مثال بافر(Buffer ) يا حافظه جانبي يكي از تكنولوژي موجود است . هر چه اين حافظه جانبي بيشتر باشد ، سرعت هاردديسك بيشتر خواهد بود . اكنون اكثر هاردديسك ها 2مگابايت حافظه جانبي دارند . در بعظي مدلهاي گران تر 8 يا 16 مگابايت بافر وجود دارد . تكنولوژي ديگري نيز كه به نسبت تازه است تكنولوژي serialATA يا SATA است . هاردديسك ها كه مجهز به اين تكنولوژي هستند حدوداٌ 30درصد سريعتر از هاردديسك هاي معمولي هستند .
  مادربرد  :
  مادربرد(Moterboard ) كه مين برد (mainboard ) نيز خوانده ميشود ، يكي از قطعات اصلي كامپيوتر ميباشد. مهمترين وظيفه مادربرد ارتباط بين قطعات مختلف كامپيوتر است . مادربرد ها مئل هاي بسيار زيادي دارند . شركت هاي متعددي به توليد مادربرد مشغولند .قيمت مادربردها بين بين 40هزار تا 120هزار تومان است . اين اختلاف قيمت از چند عامل ناشي مي شود . تكنولوژي بكارفته در مادربرد ، پردازنده و ديگر قطعاتي كه پشتيباني مي كند وتعداد ابزارهايي كه به صورت onboard در خود دارند . براي مثال مادربردهاي پيشرفته مجهز به تكنولوژي هاي over clocking، Read و Dualbiosهستند و پردازنده هاي 939 پين ، رم هاي DDR2و هاردديسك SATA را پشتيباني مي كنند . همچنين بعضي مادربردها كارت شبكه ، در كارگاه IEEEو كارت صوتي چند كالانه دارند .
  كارت گرافيك (VGA)  :
  كارت گرافيك ، وظيفه پردازش تصاوير را در كامپيوتر به عهده دارد . واضح است كه هر چه كارت گرافيكي قوي تري داشته باشيد ، تصاوير بهتري خواهيد داشت ، بازي هاي جديد، نرم افزارهاي گرافيكي و انيميشن سازي و نرم افزارهاي فيلم سازي به كارت گرافيكي قوي نياز دارند . شركت هاي توليد كننده كارت گرافيك چندان زياد نيستند . از شركت هايي چون SIS ، Trident، Nvidia ،ATIكه دراين ميان شركت هاي Nvidia,ATI از بقيه قوي تر هستند . در حال حاضر شركت هاي ATI مدل Readeon را در بازار دارد و شركت Nvidiaمدل Geforceرا.
  البته نكته مهمي مهمي كه بايد به آن دقت كنيد اين است كه اين دو شركت فقط پردازنده هاي كارت گرافيكي را توليد مي كنند . به همين علت در بازار كارت گرافيك Ati با بردهاي (board) مختلفي ديده مي شود .
  موضوع ديگري كه در كيفيت كارت گرافيك مهم است ، ميزان حافظه يا رم آن مي باشد . در حال حاضر كارت هايي با رم 64 مگابايت الي 512 مگابايت در بازار موجود هستند . قيمت كارت هاي گرافيك نيز با توجه به ميزان رم ونوع پردازنده ها ، بين 20 هزار تا 500 هزار تومان است .
  كارت گرافيك هاي آن برد (Onboard)
  بعضي از مادربردها ، يك كارت گرافيك نيز بر روي خوددارند . اين كارت گرافيك ها حافظه ندارند و از رم كامپيوتر استفاده مي كنند . كاراريي اين نوع كارت گرافيك ها نسبت به انواع معمولي پايين تر است . ولي قيمت آنها به صرفه تر مي باشد . اگر نمي خواهيد كار گرافيكي حرف هاي انجام دهيد ، مادربردي بخريد كه كارت گرافيكي آن برد داشته باشد .
  كارت صوتي  :
  كارت صوتي ، همان طور كه از نامش پيداست وظيفه توليد صدا را دارد . در گذشته كارت صدا قطعه اي بود كه بايد جداگانه خريداري مي شد . ولي اكنون همه مادربردها ، كارت صدا را به صورت Onboard روي خود دارند . فقط كساني كه مي خواهند كار حرف هاي صدا را انجام دهند ، اقدام به خريد كارت هاي صوتي پيشرفته و حرف هاي مي كنند . كارت هاي صوتي حرف هاي امكاناتي نظير خروجي چند كاناله، پشتيباني از استاندارد صداي دالبي (dolbi) ، چند ورودي صدا ، خروجي ديجيتال دارند و همچنين كيفيتي بهتر از كارتهاي صداي معمولي .
  رم (RAM) :
  رم نيز يكي از بخش هاي مهم كامپيوتر است . رم در واقع حافظه فعال كامپيوتر است ، هر برنامه اي قبل از اجرا بايد ابتدا به رم منتقل شود طبيعي است كه هر چه رم ما سريعتر باشد،عملكرد كامپيوتر بهتر خواهد شد . اكنون تكنولوژي رم هاي موجود DDR است . البته به تازگي تكنولوژي DDR2 نيز وارد بازار شده است .
  پردازنده :

  پردازنده مركزي يا CPU مهمترين قسمت كامپيوتر شماست . مدل و شرعت كامپيوتر همان مدل و سرعت پردازنده است . مثلا وقتي مي گوييم كامپيوتر pentume4با سرعت 2400 مگا هرتز منظور ما كامپيوتري است كه يك پردازنده pentume4با سرعت 2400 مگا هرتز دارد . پردازنده در واقع مغز كامپيوتر است و همه محاسبات كامپيوتر در اين قسمت انجام مي شود . پردازنده ها دو نوع كلي دارند : پردازنده هاي intel و پردازنده هاي AMD اين دو نوع پردازنده ساخت دو شركت متفاوت هستند .  


  منبع:http://3grup.blogfa.com  :: موضوعات مرتبط: سخت افزار
   
  موضوعات
  برچسب ها
  آرشیو مطالب
  امكانات جانبي